Google Chrome Neden Bu Kadar Tercih Edildi?

Google firmasının 2 Eylül 2008 yılında piyasaya sürdüğü, internet tarayıcısının adıdır. İlk çıktığı zamanlarda pek popüler olmayan bu tarayıcı, daha sonraki yollarda popüler internet tarayıcıları arasında yerini aldı. İlk tasarlanma amacı, görüntüleyiciler arasında güvenliği geliştirmek olan program, daha sonra internet tarayıcısı kimliğine kavuştu.

Netscape tarzı üçüncü parti yazılımından ve 26 farklı kod kütüphanesinden oluşuyor. Günümüzde Windows, Linux, Mac OS gibi işletim sistemlerinin tamamında, chrome internet tarayıcısı kullanılıyor.

İnternet Explorer İnternet Tarayıcısı

İnternet kaşifi olarak da dilimize çevirebileceğimiz, Microsoft firmasının Windows işletim sistemi kullanıcılarına sunduğu, internet tarayıcısındandır. Popüler internet tarayıcıları arasında girmesi pek uzun sürmedi. 16 ağustos 1995 yılında yayınlanan bu tarayıcı, en eski tarayıcılardan bir tanesidir. Windows işletim sistemine ön tanımlı olarak gelen bu tarayıcı, ayrıca Mac OS işletim sistemi için de geliştirildi.

Windows işletim sistemi ile birlikte ön tanımlı gelmesinden dolayı, pazarın büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Yeni geliştirilen 11 sürümü ile kullanıcı sayısında büyük artışlar gösterdi.

Özellikleri arasında güvenlik uygulamaları, sık kullanılanlar menüsü, arama ayarları gibi sekmeleri bulunuyor.

Opera İnternet Tarayıcısı

Opera internet tarayıcısı, diğer tarayıcılar gibi popüler olmasa da, bazı gruplar tarafından kullanılıyor. İlk olarak, 1995 yılında yayınlanan bu tarayıcı, internet Explorer ve chrome kadar etkili olamadı. Ancak bu tarayıcı hızlı ve etkin güvenlik önlemlerine sahip.

İnternet tarayıcılarını güvenli bir şekilde indirmek için; http://www.sonsurum.net/internet/tarayicilar/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir