Gölgede de Yanabilirsiniz

Yaz döneminde her insanda sıcak ve bunaltıcı havanın vermiş olduğu eski hatta bir gevşeme olur. Bu durum denizin ve güneşin cazibesi ile yaşanır ve birçok insan bu dönemde sağlığını riske atar. Aslında alınacak basit tedbirlerle insanı sağlığını koruyabilir.  Yaz aylarında en yaygın görülen sağlık sorunları güneş çarpması ve güneş yanığı vakalarıdır. Bu durum bebek ve çocuk yaş grubunda ise son derece kötü sonuçlar doğurabilir.

Güneş Kremi

Güneş Kremi

30 Faktör Korumalı Güneş Kremi Kullanılmalı

Bu sebeple insanların özellikle sıcağın baskın olduğu 10 ve 16 saatleri arasında dışarı çıkmaması gerekir. Mümkün olduğu sürece gölgede durulması gerekir. Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için giyilen ürünlere de dikkat edilmelidir.  Tercihen bol kesimli, ince dokumalı, uzun kollu tişört giyinmelidir.  Ultraviyole ışınlarından koruyan güneş gözlükleri takılmalıdır ve yaklaşık 30 faktör korumalı güneş kremi kullanılmalıdır.

Cilde Uygun Krem

Cilde Uygun Krem

Kremi ise güneşe çıkmadan 20 – 30 dakika önce sürülmelidir. Ense bölgesinde muhtemel olabilecek güneş yanıkları için ense bölgesini kapatan şapka takılmalıdır. Güneş yanıkları 3-5 saat arasında gelişir, 12 saat içerisinde ise şiddetlenir ve yaklaşık 72 saatte de geriler. Yanık bölgeye soğuk kompres uygulanmalı ve aloe vera özlü kremler sürülmelidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir