Gluten Miktar Tayini

Son yıllarda çok fazla duymaya başladığımız gluten ekmek ve unlu mamülleri imalatında kullanılan buğday içerisinde yer alan ve onun içindeki bütün proteini kapsayan gruba verilen isimdir. Gluten miktar tayini maddeye duyarlı bünyeye sahip olan kişiler bakımından çok önemlidir. Normal bir buğday ununda bulunan yaş gluten değeri 28 ile 32 arasında olmalıdır. Eğer glüten değeri eksik ise iyi bir buğday ile karıştırılmalı ve istenilen değerlere ulaşılmalıdır. Protein grupların içerisinde en önemli organlardan olan gluten buğday, arpa ve çavdar gibi tahılların içerisinde bulunmaktadır. İşlenerek gıda olarak karşımıza çıkan gluten maddesi insan vücudu tarafından zor sindirilen bir besin kaynağıdır.

Gluten Ne İşe Yarar?

Gluten içerisine konulduğu besinlere esnek kıvam verir. Doğal bir mayalanmayı sağlayan ve ürünlerin birbiriyle bağdaşmasına yardımcı olan gluten birçok proteinin birleşiminden oluşur. Gluten’in içerisinde bulunan iki ana protein adı prolamin ve glütenindir. Prolamin yani gluadin proteini unlu mamüllerin pişirilirken normalden daha fazlasını kabarmasını sağlayan antijenik bir madde içeriğidir. Bağışıklık sisteminde zaman zaman reaksiyon göstermesine karşı alerjik olarak tolere edilemeyen bir maddedir. Özellikle çölyak hastalığı, buğday alerjisi ve iritable bağırsak sendromu rahatsızlıklarını yaşayan kişilerin gluten duyarlılığı çok fazla olacağından bu tarz ürünleri kullanmaması gerekmektedir. Gluten miktar tayini ile bu konuda daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Gluten İçerik Özellikleri Nelerdir?

Özellikle ekmek üretiminde çok fazla kullanılan gluten suda çözünmeyen bir protein grubu içerisine girmektedir. Ekmek başta olmak üzere günlük hayatta çokça tükettiğimiz simit, pide ve lavaş gibi hamur ürünlerin içerisinde çok fazla bulunur. Bunun dışında makarna, bulgur, çorba ve bakliyatlar gibi besin maddeleri de gluten içermektedir. İrmik ve şekerlemeler, pasta ve kek türleri, patates kızartması cips ve işlenmiş etlerin içerisinde de gluten bulunmaktadır. İşlenmiş bütün gıdalara buğday eklendiği için gluten bulunması doğal karşılanmaktadır. Ancak alerjisi olan ya da belirtilen hastalıklara sahip olan kişilerin paketlerin arkasındaki uyarıları mutlaka dikkatlice bakması ve gluten içeren ürünleri kullanmaması gereklidir. Gluten kullanılan ürünler sadece üretim esnasında pişirme ve mayalanmayı sağlaması açısından fayda sağlarken, insan metabolizmasında hazmedilmesi zor olduğu için zararlı etkiler doğurabilmektedir. Gluten miktar tayini hakkında daha detaylı bilgi ve hizmet almak için https://www.analizistek.com/gida-analizleri linkini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir