Geçmeyen Göz Altı Torbaları Hastalık Belirtisi mi?

Aşırı yorgunluk, stres ve en önemlisi genetik faktörlerin etkileri ile göz altlarında şişme ve morarma göz altı torbalarının fiziksel bir tepkisidir. Göz ve beyinle alakalı olarak uzun süre PC veya TV gibi bir ekrana bakmak, kitap okumak, uykusuz kalmak tetikleyici sebeplerdir.

göz altı morlukları

göz altı morlukları

Geçici olan bu görünüm dinlenmiş olmanıza rağmen geçmiyor ve giderek daha da belirgin bir hal alıyorsa, böbrek hastalıkları ve hormon düzensizliklerine bağlı bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Gözaltı Torbalarına Acil Çözüm Önerileri

Göz altı torbalarının şişmesi geçici ise ve acil dışarı çıkmanız gerekiyorsa hemen telaşa kapılmayın! Makyajla bile kapatamayacağınız göz altı şişliklerinizi bir kaç dakika içerisinde normale döndürebileceğiniz önerilerimize bir bakın.

  • En klasik yöntem; Taze salatalık veya patates dilimleri! Salatalık veya patates hangisi kolayda varsa iki daire dilim kesin, buzlukta biraz soğutabilirsiniz. Yada buz küplerini önce gözünüzde 1-2 dakika bekletin ve salatalık dilimlerini gözlerinizin üstüne koyun, bir kaç dakika sonra alın!

    göz altı torbaları

    göz altı torbaları

  • Demlenmiş çay poşetleri; Demlenmiş soğumuş çaydanlıktaki çay poşetlerini atmamışsanız doğrudan gözünüze koyun (öğütülmüş açık çay posası da pamuk veya gazlı bez içerisine alınıp kullanılabilir) pamuk veya gazlı beze döküp, göz altı maskesi yapabilirsiniz. Papatya çayı da aynı şekilde uygulanabilir.
  • Sık sık göz altı torbalarından şikayetiniz oluyorsa buzlukta buz kalıplarına maden suyu doldurup dondurun, ihtiyaç halinde kalıptan çıkarıp göz altları ve göz kapakları etrafında kısa bir süre gezdirin!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir