Gebelikte 5. Aydan İtibaren Görülen  Duygusal Değişimler…

Annelik duygusunu tadacağını öğrenen her anne adayı ilk etapta sadece bebeğine kavuşma heyecanını yaşayacağı için ileride kendisini bekleyen sıkıntılardan haberdar olmaz. Bir bebeğin mutluluğu acılara ve ağrılara katlanılacak kadar mucizevidir fakat bu yine de annenin sıkıntılar yaşamayacağı anlamına gelmez.

gebelikte duygusallık

gebelikte duygusallık

Gebelik döneminde her anne adayı gerek psikolojik ve fiziksel gerekse duygusal yönden değişikliklere maruz kalacaktır. Duygusal değişimin yoğunlaştığı  5 ve 6. Aylarda artık bir anne adayı olarak  bebeğiniz ve kendiniz için araştırmalar yapmaya başlayacak ve sağlık açısından birtakım testlerden geçeceksiniz. Bu durum sizin duygusal açısından da merak ve tereddüt içerisinde bırakacak. Bunun için öncelikle rahat olmalı ve bedensel açıdan kendinizi dinlememelisiniz.

hamilelikte duygusallık

hamilelikte duygusallık

7.aylarda ise hamilelikte geçmiş aylara nazaran kıyaslamalar yapabilir azalan veya ortaya çıkan problemlerinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda aklınızda öncelikle bazı gereksiz düşünceleri atın ve rahat olmaya çalışmalısınız. Eğer normal olmayan bir durum varsa da direk doktorla irtibata geçmelisiniz. 8 ve 9 aylarda ise artık kendinizi tam olarak anneliğe hazırlamış olacaksınız. Kesinlikle kendinizi bazı konularda eksik hissetmeyin ve ebeveynliğin yaşamın sonuna kadar devam edeceğini de unutmayın.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir