Fitness Nedir?

Sağlıklı yaşamanın anahtar kelimelerinden biri olan fitness, sözlüğe bakıldığında “uygun yerinde oluş” ve sağlık anlamına gelir. Fit olmak anlamına da gelen fitnesin iki temel kuralı vardır. Bunlar spor ve egzersiz yapmaktır. Belirlenen bir süre zarfında yine aynı şekilde kişinin kendi yapısına göre belirlenen bir yoğunlukta çeşitli ekipmanların kullanılarak profesyonel bir şekilde yapılan esneme ve germe hareketlerine fitness denir.

Fitness denilince akla ilk olarak spor ve egzersiz yapmak gelmemelidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmekte en az spor yapmak kadar önemlidir. Günümüzde yapılan tüm sporlarda adalelerin birer birer atletli ya da atletsiz çalıştırılması ile kuvvetlendirilmesi amaçlanır. Bu durum aslında tüm spor türlerinde amaç koşulur. Her spor dalında vücutta ağırlıklı olarak kullanılan adaleler birbirinden farklıdır. Adale gruplarının tümünü kuvvetlendirmek için fitness egzersizleri yapılmalıdır.

Fitness yapmak isteyen her kişinin egzersiz programı birbirinden farklı olmak zorundadır. Bunun nedeni ise fitnessin standart bir spor olmamasıdır. Fitness için her yaştan ve cinsiyetten kişi başvurabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta ise kişilerin yaşı, hayat tarzı ve vücudunun ihtiyacıdır. Bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda uzman eğitmenler tarafından kişiye uygun bir çalışma şekli ayarlanmalıdır. En erken yaşında fitness egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Fitness Ne için yapılır?

Fitnessin ilk yapılma amacı vücudun geliştirmesi değil sağlığa kavuşturulmasıdır. Fitness idmanında kardiyovasküler çalışmaları ve ağırlık programını aynı anda yapabilirsiniz. Bu sayede kaslarınızın fazla büyümesine engel olabilir ve gelişmek yerine sıkılaşmayı tercih edebilirsiniz. Fazla büyüyen ve şişen kasların estetik olmadığını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Fitness’ın Yararları Nelerdir?

Fitness egzersizleri kas geliştirmek ve sıkılaştırmak dışında vücutta östrojen yani kadınlık hormonu, endorfin ve testosteron hormonu daha çok salgılanır. Bu hormonların daha fazla salgılanması kendinizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olacak. Bu sayede vücudunuzu daha kolay forma sokabilir ve kendinize olan özgüveninizi kazanabilirsiniz. Fitness yaparak metabolizmanızı hızlandıracak ve enerjinizi arttırabileceksiniz.

Fitness egzersizlerinin bir diğer yararı da uykunuzu düzene sokacak olmasıdır. Düzenli bir şekilde uyuyup uykunuzu aldığınız takdirde gün içinde daha aktif ve mutlu olabilirsiniz. Enerji seviyenizin yüksek olması etrafınızdaki kişiler tarafından hemen hissedilecektir. Düzenli bir uyku düzenine sahip olan bir bireyin daha sağlıklı karar verip daha hızlı düşünebildiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Fitness Kalp Krizini ve Kanseri Engelliyor!

Fitness vücudun en önemli organlarından biri olan kalp ve damar sağlığı için hastalık riskini en aza indirir. Uzun süreli fitness yapan kişilerde kalp krizi ve kanser hastalıkları daha az görülür. Fazla kilolar ile başı dertte olan diyabet hastaları için en kolay forma girme yolu yine fitness egzersizlerinden geçer. Ruh ve beden sağlığınızı da düzene sokacak olan fitness, her geçen gün daha iyi görünmenize ve kendinizle barışmanıza yardımcı olacak.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir