Ev Yapım Maliyeti Nedir?

Ev satın almak yerine hayallerine uygun ev inşa etmek isteyen bireyler ev yapım maliyetinin ne olduğunu merak etmektedir. Ev yapım maliyeti ilk aşamadan son aşamaya kadar ev yapımında kullanılan tüm malzeme ve yapıların fiyatı anlamına gelmektedir. Her ne kadar satın almaya oranla ev yaptırmanın maliyeti yüksek olsa da bireyler hayalindeki kavuştuğundan dolayı daha cazip gelmektedir. ev yapımında kullanılan malzemelerin kalitesine göre yapım maliyeti de değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı ev içerisinde uygulanan iç mimari ve ince işlerde maliyet farklılığı açısından oldukça önemlidir. Kaba inşaat da metrekareye göre fiyat farklılıkları oluşurken ince işçiliklerde bireylerin isteklerine oranla farklılık oluşmaktadır.

Ev Yapım Maliyeti Nedir

Ev Yapım Maliyetinde Fiyat Farklılıkları Neden Olur?

Her evin yapım aşamasında oluşturulan maliyet fiyat farklılıkları çeşitlilik göstermektedir. Genellikle kaba inşaata başlamadan önce birçok işlemler için ücret ödenmektedir. Arsanın metrekaresine göre fiyat oranları da artmaktadır. Üstelik tercih edilen ev modellerine göre de fiyat oranları değişmektedir. Ahşap ev yapımında kullanılan malzemeler ile müstakil ev yapımında kullanılan malzemeler farklıdır. Bundan dolayı da her evin modeline göre fiyat çeşitliliği oluşmaktadır. Tek katlı müstakil ev ile iki katlı ev arasında fiyat çeşitliliğinin oluşması da normaldir. En önemli etkenlerden biri kullanılan malzemelerin kalitesine ve cinsine göre oran değişmektedir.

Ev Yapım Aşamaları

Ev Yapım aşamasında en önemli ve ilk aşama arsa seçimidir. Arsanın metrekaresi ve bulunduğu konuma göre fiyat farklılıkları oluşmaktadır. Arsa seçiminden sonra devir işlemleri gibi resmi işlemler bulunmaktadır. Evin nasıl inşa edilmesi istendiği belirlenmelidir. Ardından bütçe belirlenerek mimari tasarımı oluşturulur. Elektrik ve su bağlantıları gibi aşamalar yapılır. Bu işlemlerden sonra asıl inşaat aşaması rol oynamaktadır. İnşaat aşamasında temel atma duvar ve kolonların örülmesi ile kaba inşaat işlemleri yapılmaktadır. Kaba inşaat aşaması son bulduktan sonra ise ince inşaat denilen iç mimarlık aşaması başlamaktadır. En uzun süren ve en çok maliyetli olan aşama ince inşaat aşamasıdır. İnce inşaat aşamasında bireylerin isteklerine göre işçilik sağlandığından dolayı fiyat farklılıkları da çok fazla olmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir