Ev Tavan Boyamak İçin Nasıl Boyalar Kullanabiliriz?

Gözünüzü kararttınız ve evinizi kendiniz boyamaya karar verdiniz. İlk kez böyle bir işe girişecekseniz, renginden önce nasıl bir boya kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Her boya ile her yüzeyi, her malzemeyi boyayamayız. Su bazlı, selülozik, akrilik, sentetik, poliüretan, yağlı boya gibi çeşitler içerisinden boyamak istediğiniz alan veya eşyaya uygun olarak seçilmesi icap ediyor!

tavan

tavan

Badana Nedir Nasıl Yapılıyor?

Yalnızca tavan ve duvarlarda kullanabileceğiniz su bazlı bir malzeme olan badana en ekonomik boyama çeşidi. Su, kireç ve tutkal karışımından oluşuyor. Badana 1 kg kireç ve 1 çay bardağı tutkal 3 litre su ilavesi ile karıştırılmak suretiyle elde ediliyor. Beyaz renkli bir karışım olan badana içerisine biraz çivit eklenirse daha da beyaz oluyor.

tavan boyası

tavan boyası

Badana mı? Plastik Boya mı?

Çok ucuz bir malzeme olmasına karşın badananın çok performanslı bir boya çeşidi olduğunu söyleyemeyiz. Oldukça dayanıksız ve renk kapatma hususunda çok zayıf olan badana yerine, hazırlanması, duvara sürülmesi daha pratik olan plastik boyaları kullanmak daha mantıklı gibi görünüyor. Sadece su ile karıştırılan plastik boyalarda renk seçeneği de çok fazla, hatta bir veya bir kaç çeşit boyayı karıştırarak kendinize özel renkler bile yaratabilirsiniz.

tavan boyamak

tavan boyamak

Sentetik Solvent Boya-Saten Boya

Sentetik içerikli solvent bazlı boya türü, halk dilinde saten boya diye biliniyor. Anlayacağınız saten boya diye aramamak gerekiyor. Piyasada saten boya adıyla bulunabilen su bazlı farklı bir boya türü daha var. Sentetik solvent (saten) boyalara göre daha az yapışkanlığa sahip olsalar da rutubete dayanıklı ve kokusuz olmalarından dolayı daha çok tercih edilebiliyor. Saten boyalar silinerek kolaylıkla temizlenebildiği için de çok uzun yıllar temiz kalabiliyor!

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir