Ev Kiralama Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun süreli kullanılması planlanan evler için kiralama işlemi yapılacağı zaman sonrasında pişmanlık yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Normal koşullarda hiçbir gözle görülür problemi olmayan evlerde dahi kullanım sırasında ortaya çıkan kusurlar sık sık göze batarak rahatsız edici olabilir. Dolayısıyla önceden bilinen bazı nüanslara dikkat ederek ev kiralamak faydalı olacaktır.

ev kiralama süreci

ev kiralama süreci

Ev kiralamadan önce imzalanacak kontratın iyice incelenmesi gerekir. Emlak ile yürütülen anlaşmalarda kontratlar biraz daha kurumsal bir şekilde incelenerek hazırlandığı için daha az sıkıntı barındırır ancak bu durumda bile kiracının kontratı dikkatlice okuması ve ona göre imzalaması gerekir. Kontrat üzerinde kira artışının yıllık maksimum % 15 olduğuna, ödeme günü, aidat, depozito, eve ait olan klima, davlumbaz gibi gereçlerin belirtilip belirtilmediğine dikkat edilmelidir.

Kiralanacak Evi Gezerken Dikkat İsteyen Unsurlar

ev kiralama

ev kiralama

Öncelikle şehrin iklim koşullarına göre dairenin en üst ya da en alt katta olmasının bir önemi olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çokça yağmur alan kentlerde yaşlı binaların üst katlarının rutubetli olma ihtimali gözden kaçırılmamalıdır. Evde elektrik ve su tesisatında, lavabolar, klozetler ve eve ait olan elektronik eşyaların işleyişlerinde bir problem olup olmadığına az da göz atabilmek önemlidir. Uzun süreli kullanım sırasında ortaya çıkabilecek kusurların önceden tahmin edilmesi ev sahibi ile kurulacak diyaloğu şekillendireceğinden, kiracı açısından faydalı olur.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir