Ev Ekonomisini Yönetebilmenin Yolları

Günümüzde maddi anlamda zorluk yaşamayan ciddi bir azınlığa karşı ezici bir çoğunluk sağlayan tarafta çok mühim parasızlık problemleri yaşanıyor. Düşük gelir, yüksek gider denkleminden sağ çıkabilmek adına çoğu insan kredi çekiyor, ek işlerde çalışıyor ancak kendini toparlamak pek kolay olmuyor.

Ev harcamalarını belli bir düzene oturtmak birikim yapmaya yardımcı olabileceği gibi aynı zamanda ekstra bir gelir elde edilmemesine rağmen en azından borçsuz bir hayata adım atmayı kolaylaştırabilir.

İlk adımda maaşın alındığı ilk günden tekrar alınacağı güne dek giderleri adım adım yazmak önemlidir. Hiç değişmeyen, sabit ücretli telefon faturaları, internet faturaları, ev kiraları, krediler gibi adımlar her ay aynı tutarda olacağı için sabit gider olarak belirtilmelidir. Bunlar dışında kalan para miktarı sarfiyata bağlı olarak gerçekleştirilen giderler olacağı için tasarruf yapma planı olanlar için ancak bu noktada değişiklik yapmak mümkündür. Sarfiyata bağlı harcamaların en yüksek olanı ne ise kısıtlama için en ideal olan alan odur.

Harcamaları Adım Adım Yazmanın Faydaları Nelerdir?

Genellikle mutfak, su, elektrik, eğlence, sigara ve alkol gibi adımlar satın alma veya kullanım aşamasında bedelsiz gibi geldiği için aşırıya kaçmaya çok müsaittir. Ancak yazıya dökmek adımların en maliyetli olanını belirleyerek daha makul seviyelere çekmeye yardımcı olur. En gereksiz olan sigara ve alkol harcamalarının 1 aylık kesilmesinin getirisini net olarak fark etmeye yardımcı olabileceği için bu alışkanlıkları bırakmaya teşvik eder ve sağlıklı bir yaşama da kapılar açabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir