Ev Dekorasyonu İçin Renk Kılavuzu

Hayatımızda var olan renklerin insan sağlığını ve psikolojisini doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz? İnsan sağlığını olumlu olarak etkileyen renkler olduğu gibi aynı renklerin olumsuz etkilediği de bir gerçektir.

renkli dekorasyon

renkli dekorasyon

Buna göre, kendi evlerinizde ya da mekan sahibiyseniz mekanlarınızda çeşitli renk değişikliklerine gideceğiniz zamanlarda mimari yapısı ve kullanımına göre renklerinizi sizler kendi tercihlerinizle yapabilirsiniz.

Mavi Rengi “Huzurdur”

Birçok insanın canı sıkıldığında denizde huzur bulma sebebi, mavidir. İnsana huzur veren bir renktir, mavi… Rahatlatıcı etkisinden yararlanmak adına siz de gününüzün birçoğunu geçirdiğiniz salonunuzda mavi rengini kullanabilirsiniz.

mavi dekor

mavi dekor

Yoğun bir enerjisi olan renkte kırmızı rengidir. Temsil ettiği bazı duygular ise intikam ve kim gibi nefret duygularıdır. Ayıca cesaret veren kırmızı renginin seksi duygularda da etkisinin olduğu söylenir.

Sarı Ve Turuncu Renkleri

Zihinsel faaliyetlerin tamamını olumlu etkileyen renktir, sarı. Sarı rengiyle sizlerde çalışma odalarınızda çalışmalarınıza yönelik daha arttırıcı etken olarak kullanım sağlayabilir ve rengin güçlü etkisiyle, kendinize olan güveni ve iyimserliği de arttırabilirsiniz.

Turuncu rengi ise, dinsel gücü olan, bilgeliği temsil eden bir renktir. Sosyalliği ve neşeli olmayı temsil eden turuncu rengi, yeşil veya mavi renkleriyle harika uyum içindedir.

sarı dekorasyon

sarı dekorasyon

Dinlendirici ve sakinleştirici renklerden biri de yeşildir. Yeşil rengiyle insanoğlu, güveni görür ve yeşil rengini güven duygusuyla birleştirir.

En asil renk ise, siyahtır. Siyah renginin anlamı veya karşılığı, güç ve tutkudur. Beyaz rengiyle dekor yapıldığında harikalar yaratılabilir ve evlerinizde farklılığı yaşayabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir