Ergenlik Dönemi Çocukları Nasıl Etkiler?

Ergenlik dönemindeki çocuklarda fiziksel ve ruhsal değişimler yaşanmaya başlanır. Bu değişiklikler çocuk psikolojisi içerisinde depresyon, hırçınlık, içe kapanıklık, korku, endişe ve kaygı gibi durumların oluşmasına yol açar.

Yeni gelişen vücuduna alışmaya çalışan ergen çocuklar bu süreç içerisinde birtakım sorunlar ile karşılaşırlar. Sorunlar paranoya, anksiyete, depresyon ve şizofreniye kadar kişileri sürükleyebilir.

Ergenlik döneminde psikolojik olarak hassas olan çocuklar söylenen her sözden alınarak kendi içlerine kapanabilir ya da tam tersi agresif bir hale bürünebilirler.

Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Bu dönemdeki çocuklara her zaman mesafeli ve hassas bir şekilde yaklaşılmalıdır. Sizin için basit olan bir konu ergenlik dönemindeki çocuk için oldukça büyük bir sorun haline gelebilir.

Hassas dönemindeki çocuklara yaklaşırken yetişkin olarak sıkıntılar yaşıyorsanız ve bu sorunları aşamıyorsanız, psikolojik danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz. Ayrıca karşınızdaki kişinin geçirdiği bu dönemi anlayış ile karşılamak ve onu anladığınızı hissettirebilmek oldukça önemlidir. Ergenlik döneminde olan çocuklarınıza kesinlikle öfkeli ve kızgın tavırlar sergilememeliniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir