Egzama Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Vücudun belli bölgelerinde kaşınma ve kızarıklık olarak ortaya çıkan egzama, genelde stres kaynaklı olup; bazı durumlarda yabancı maddeler teması sonrasında da oluşan bir cilt hastalığıdır. Egzama hastalığı, keşiden kişiye göre değişir ve bazıları bu hastalığı hafif yaşar ve kısa sürede kremler yardımıyla atlatırken; bazıları ise daha ciddi boyutlarda yaşayabilir ve egzama kızarıklıkları vücudun büyük bir bölümünü de kaplayabilir.

egzama

egzama

Egzamaya Karşı Alınabilecek Önlemler

Egzama oluşan bölgeler ne kadar kaşınsa da o bölgenin sürekli olarak kaşınması, bakteri oluşumunu tetikler ve bu da hastalığın ilerlemesine sebep olur. Bu yüzden o bölgeyi çok fazla kaşıyıp, tahriş etmeden önce mutlaka doktora gidilmeli ve uygun kremler ile tedaviye başlanmalıdır.

Kaşıntıyı, doktora gidene kadar geçici bir süreliğine hafifletmek için egzama olan bölgeler soğuk kompres uygulanabilir veya ılık bir duşa girilebilir. Ayrıca cildin kuru olması da egzamayı arttıracağından özellikle duş sonrasında nemlendirici kremler ile vücuda bakım yapılmalıdır.

egzama hastası olmak

egzama hastası olmak

Egzamayı tetiklememek için sentetikten uzak durmalı ve pamuklu kıyafetler giyilmeli, terledikten sonra aynı kıyafetlerle durulmamalıdır. Ayrıca, vücut ve el için kullanılan losyon ya da kremlerin kokulu olmamasına; hatta kimyasal değil organik içerikli olmasına dikkat edilmelidir.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir