Dünyanın En Tuhaf Uğultusu: Taos Uğultusu

Amerika’da bulunan Taos kentini ziyaret eden turistler, düşük frekansta duyulan ve sürekli olarak devam eden bir uğultudan bahsediyorlar. Taos kenti ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunuyor ve küçük bir şehir. Kuru ve çöl havasına sahip olan kente her yıl binlerce turist geliyor.

gizemli olaylar

gizemli olaylar

Taos Uğultusu Nedir?

Taos şehrinde duyulan vızıltı şeklinde uğultu ilk defa İngiltere’de 1950’li yıllarının sonuna doğru duyulmuş ve 2000’e yakın insanın şikayetine neden oldu. Uğultunun sebebi şimdiye kadar belirlenemedi. Aynı uğultu her sene Taos şehrine gelen turistler tarafından da duyuluyor ve oldukça rahatsız edici olduğu söyleniyor. Uğultudan hasta olan şehir sakinlerinin tedavilerini New Mexico hastanesi ücretsiz olarak tedavi edeceğini belirtti.

uğultu

uğultu

1992 yılında Taos şehrinde başlayan vızıltının sebebi şimdiye kadar bulunamadı. Birçok kişide; eklem ağrısı, bulantı, ishal ve aşırı yorgunluk belirtisinin görünmesine neden oldu. Günümüzde bile bu uğultu gizemini korumaya devam ediyor. Bilim adamlarının tüm çabalarına rağmen uğultunun kaynağı henüz belirlenebilmiş değil. Bir teoriye göre uğultuların nedeni, çöl ikliminde doğal olarak oluşan akustik sorunlar.

Yorum Yok

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir