Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Yıllardan beridir insanlar kendi içlerinde ruhsal ve psikolojinin baş gösterdiği sıkıntılar yaşayabilmekte. Bazı insanların çeşitli problemlerden dolayı yaşadığı bu ruhsal çöküntülere depresyon adı da veriliyor. Özellikle mevsimsel değişiklerde ortaya çıkaran depresyon insan hayatını abluka altına alabilir. Peki insanlar depresyona girdiğini nasıl anlayabilir? Yani bunun belirtileri nelerdir?

depresyon

depresyon

Eski Tadınız Yoksa

Depresyon her haliyle kendini belli eden bir rahatsızlıktır. İlk belirtisi hayattan eskisi kadar zevk alamamaktır. Bir noktadan sonra fark edersiniz bunu. Bir bakarsınız eski tadınız kalmamış. Sonradan bunun uykunuza da yansıdığını anlarsınız. Eski uyku düzeniniz yok. Geç yatar, geç kalkarsınız. Geceleri bir türlü uyuyamaz sonra birden bire sızar kalırsınız.

depresyon belirtileri

depresyon belirtileri

Tabii bunlara ani sinirlenmeler, sebepsiz hüzün ve ağlama eklenir. Sürekli gergin bir havanız olur. Sebepsiz hıncınızı yakınlarınızdan çıkarırsınız. İştahsızlık veya çok yemek yeme isteğiyle de boğuşur kalırsınız. Yaşam kaliteniz düşer, kaygılarınız ve korkularınız artar. Bedensel sorunlar yaşarsınız. Mide bulantısı ve ateş artması gibi. Yakın çevrenizle de aranız bozulabilir. Sürekli yalnız kalmak istersiniz. Eğer bunlar sizde varsa siz depresyondasınız.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir