Demir Eksikliği Yaşayanlar Dikkat

Özellikle kadınlarda sık görülen demir eksikliği rahatsızlığı birçok hastalığa sebep. Vücut akciğere gelen oksijeni tüm vücuda taşımak için demir ihtiyacı duyar ve bu demir eksikliği olunca pek tabii ki rahatsızlıklar baş gösteri. Bu nedenle demir eksikliğinin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için demir eksikliğini nasıl yok edebileceğimize dair bazı bilgiler vermek istedik.

demir eksikliği

demir eksikliği

Demir İçeren Bazı Besinler

Tüketmemiz gereken besinler arasında ilk yer alan pancar, pancar suyu, elma suyu ve bal ile bir karışım yapabilirsiniz. Bu sayede demirde büyük bir artış sağlanabilir bir diğer önerimiz ise muz. Olgunlaşmış muzsa emin olun en zengin demir kaynaklarından biri de muzdur.  Hemoglobin üretimini teşvik eder, bu yüzden günde iki tane ballı muz yemenizi tavsiye ederiz.

demir eksikliği için muz

demir eksikliği için muz

Ayrıca bal kandaki demir seviyesini arttırmak için mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir. İçinde yer alan manganez, bakır ve demir gibi mineraller bol olduğu için hemoglobin seviyeniz de artış olacaktır. Yine C vitamini açısından zengin olan meyve sebze bol bol tüketmeniz gerekir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir