Çocuklarınız İçin Yenilebilir Oyun Hamuru Yapın!

1-2 Yaştan 7-8 yaşına kadar çocukların en sevdiği oyun eğlencesi oyun hamurlarıdır. Fakat küçük çocukların ağızlarına soktuklarını, yemeğe çalıştıklarını gören anneler endişelenmekte haklıdır. Kimyasal içerikli oyun hamurları çocuklara ciddi zararlar verebilir. Kısıtlamak yerine yaratıcılıklarını, motor becerilerini, el göz koordinasyonunu geliştiren bu güzel aktivite için rengarenk oyun hamurlarını evde yapmak istemez misiniz?

play dough

play dough

Evde Oyun Hamuru Yapımı

İhtiyacınız olan malzemeler; 1 Fincan un, 1 Fincan su, Yarım fincan tuz,  2 Çorba kaşığı sıvı yağ, 2 Çorba kaşığı sirke (elma, üzüm fark etmez), 1Yemek kaşığı istenilen renklerde gıda boyası. ( 4 farklı renk yapmak isterseniz renk sayısına göre eşit oranlara bölünebilir.)Hamuru renklendirmek için gıda boyası yerine zerdeçal, ıspanak suyu, pancar suyu, kahve gibi doğal malzemelerde tercih edilebilir.

oyun hamuru

oyun hamuru

Hazırlanışı; Gıda boyası haricindeki malzemeleri bir kapta karıştırın. Kaç renk hazırlamak istiyorsanız ayrı ayrı kaplara bölün ve birer çay kaşığı kadar gıda boyasını kaplara ilave edin ve kısık ateşte eze eze pişirin. Hamur kıvam alıp, kaptan ayrılmaya başladığında ateşten alın ve soğumaya bırakın. Oyun hamurlarının kurumaması  için ağzı kapaklı kaplarda muhafaza edin. Evet, şimdi rengarenk güvenli hamurlar ve çocuğunuzla birlikte eğlence zamanı!

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir