Çocuklarda Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Şaşılık tedavisi için çocukların okula başlamadan önceki dönemlerinde gözlük ile tedavi uygulanması en ideal tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Görme sıkıntıları yaşayan çocuklarda şaşılık ortaya çıktığı zaman gözlük tedavisi uygulanarak görme bozukluğu ve şaşılık zamanla ortadan kaldırılır.

şaşılık

şaşılık

Ortoptik tedavi olarak adlandırılan egzersiz hareketleri de çocuklardaki şaşılığın geçmesi için uygulanabilen tedaviler arasında yer almaktadır. Basit egzersizler ile birlikte gözler arasında denge ve düzen kurulmaya başlanır. Ancak doktorun verdiği egzersizlere de dikkat etmek gereklidir. Şaşılığın farklı türleri olacağı için bu çeşitlere uygun değişik hareketler uygulanmalıdır.

Ameliyat ve Botoks Tedavisi

Terlemeye karşı bir tedavi olarak uygulanan botoks tedavisi de şaşılık için kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi çok fazla uygulanmayan ve uygulandığı zaman etkisi kısa süre içerisinde geçen bir tedavi ürüdür. Ayrıca çok fazla uygulanması çocuk yaştaki kişiler için tavsiye edilmemektedir.

çocuklarda şaşılık

çocuklarda şaşılık

Ameliyat ve diğer cerrahi operasyonlar ise genellikle ilerleyen şaşılık rahatsızlıklarında kullanılan yöntemler arasındadır. Yapılan tüm tedavilere göre şaşılık geçmiyor ise cerrahi operasyon yapılabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir