Çocuk Gelişiminde Sporun Önemi ve Ebeveynlere Öneriler

Günümüz sorunlarından uzaklaşmanın en sağlıklı ve etkili yolu şüphesiz spor. Spor hem sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlıyor hem de mutluluk düzeyimizi artırarak daha neşeli ve sosyal olmamızı sağlıyor. Spor yetişkinlik ve ergenlik döneminde olduğu kadar çocukluk döneminde de çok etkilidir. Çocuğunuzu spora yönlendirin. Spor eğlenceli olduğu kadar çocuğu eğitici bir değere de sahiptir, ona hayatı öğretir.

çocuk gelişimi

çocuk gelişimi

 

Sağlık sorunları sebebiyle sosyal hayattan ve akran ilişkilerinden uzaklaşan çocuklarda ise düzenli egzersiz onları tekrar hayata ve sosyal yaşama uyumlu hale getirecektir. Spor çocuğun aile ve akran ilişkilerinin daha sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın bir kısmını spora ve oyuna ayırın böylelikle çocuğunuzun hem sağlıklı vücut gelişimini hem de sağlıklı ruhsal gelişimini desteklemiş olursunuz.

Çocuklarda Başarının Anahtarı: Spor

Spor yapan çocukların yetişkinlik döneminde bağımlılıklara karşı daha dirençli olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır aynı zamanda bu çocukların akademik başarılarının arttığını da çok rahat gözlemleyebilirsiniz.  Çocukların öz disiplin, muhakeme yeteneği ve öz güven kazanmalarında sporun rolü büyüktür. Paylaşma, yardımlaşma ve sorumluluk alma becerileri de sporla gelişir.

spor

spor

Çocuğun dikkat dağınıklığı, karamsarlık huysuzluk gösterdiği dönemlerde de sporla buluşturularak bunları yenmesi sağlanabilir böylelikle okul hayatında onu kötü etkileyecek unsurlardan uzaklaşmış olur. Çocuğun sosyal, aktif, girişken olmasında; benlik saygısı ve öz güveninin yeterli olmasında spor büyük bir rol üstlenir.  Ebeveynler de bu konuda bilinçlenmeli sağlıklı ve başarılı bir nesil için çocuklarını spora yönlendirmeli onlarla birlikte spor yapmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir