Cami Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

İbadetlerimizi gerçekleştirerek huzur dolduğumuz cami mekanlarımızda yüzyıllardır tasarımın ve dekorasyonun en iyi örnekleri görülmektedir. Kubbeler bu tasarımlar ile birlikte insanların huzura kavuşmasını sağlayacak tonlarda üretilmiştir. Çini, altın kaplama ve ahşap oymacılığının en sanatsal ve kusursuz örneklerini görebileceğimiz camilerimiz ülkemizin el sanatları konusunda ne kadar başarılı olduğunun bir ispatı niteliği taşımaktadır.

cami dekorasyonu

cami dekorasyonu

Genel olarak cami dekorasyonu yapılırken krem rengi, gri, altın sarısı ve yeşil renklerinin eşsiz güzellikleri ile süslenmektedir. Bu renklerin ve alt tonlarının hepsinin insana huzur veren özelliğe sahip olması da camilerde ibadet ederken huzur dolmamızın bir diğer sebebidir.

Cami Işıklandırması Nasıl Yapılmalıdır?

Camilerin mimari yapısı gereği tavanları geniş ve oldukça yüksektir. Birtakım camilerin kubbe bölümlerinin özellikle cam kısımlarında vitray sanatının eşsiz örneklerini görebiliriz. Işıklandırma yapılırken, büyük ve görkemli görünüme sahip avizelerin kullanıldığı camilerimizde iç kısımların aydınlık olmasına gerekli önem verilmelidir.

cami dekorasyonu

cami dekorasyonu

İç kısımların düzenlenmesi ve ışıklandırması kadar önemli olan bir diğer husus ise, camilerin bahçeleri ve avlularının ışıklandırılmasıdır. Cami dekorasyonu bir bütün olarak ele alınması gereken bir konudur. Özellikle akşam saatlerinde hava karardığı zamanlarda dış aydınlatma için özel ışıklandırma çalışmalarının yapılması görsel olarak camilerimize büyük bir değer katabilmektedir.

İbadetlerimizin simgesi haline gelen ve manevi açıdan huzura kavuştuğumuz camilerimiz İslamiyet açısından değeri fazlasıyla büyüktür. Bu sebeple dekorasyon konusuna özen göstererek gelecek nesillere miras bırakabileceğimiz camileri düzenlemek bizlerin görevidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir