Beynimize Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Beynimize zarar veren davranışların en başında düzensiz ve sağlıksız beslenmek gelir. Buna örnek olarak kahvaltı yapmamak diyebiliriz. Çünkü kahvaltı etmeyen kişilerin kan seviyesi düşük düzeylerde olur. Buda beynimizin yeteri kadar besin alamamasına neden olur.

Sigara içmek de beynimize büyük zarar verir. Çoklu beyin büzülmesine ve unutkanlığa neden olur. Bu unutkanlık ileri ki yaşlarda Alzheimer’a sebep olur.

Sigara

Sigara

Yüksek şeker tüketimi de proteinlerin ve besinlerin emilip vücuda fayda sağlamsını engeller. Buda beyin gelişimimize zarar verir.

Kirli hava da yeteri miktar da oksijen taşımadığı için vücudumuza giden oksijen azalır ve beynimizin veriminde düşüş meydana gelir.

Farkında Olmadan Beynimize Verdiğimiz Zararlar

Uykusuzluk

Uykusuzluk

Yetersiz uyku, beynimizin de diğer organlarımız gibi dinlenmeye ihtiyacı vardır. Beynimizin dinlenmesi ise ancak uyku esnasında olur. Bu yüzden yeterli ve düzenli uyku beynimizin verimini ekiler. Ayrıca uyku esnasında kafamızı örtmekte beynimizin oksijen seviyesinin düşmesine neden olur ve beyne hasar verebilir. Ve hasta olduğumuz zamanlarda da beyni fazla düşünmeye zorlamak veya öğrenmeye çalışmak beynimize zarar vermektedir.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir