Batık Bankalar

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinden bu yana batık bankaların listesi belirtilmiştir. 5 Nisan 1994 ekonomik krizinde kur ayarlaması, ülkemizde döviz fiyatlarını ortalama olarak 2-3 katına çıkardı.

Kur ayarlamaları yükseğe çıkınca gecelik faizlerde 00’a yükseldi. Devletin olan bankalar bu dönemde diğer devlet bankaları ile birleşme durumu yaparak tasfiye sürecine girdi.

Özel bankaların birçoğu bu dönemde ya kapandı ya da diğer bankalar ile birleşti.

osmanlı turası

osmanlı turası

Batık Bankaların Listesi

19 Şubat 2001 tarihinde Cumhurbaşkanlığı makamında başlanan kriz ile ekonomik sebeplerden dolayı birçok özel banka kuruldu.

Batık bankaların listesi ile birçok bankanın battığı belirtildi.Günümüzde özel bankaların sayısı gittikçe artmış ve bankaların birleşmeleri olmuştur.

sümerbank

sümerbank

Türkiye’de batık bankaların listesinde; Türk Ticaret Bankası, Bank Ekspres, İnter Bank, Es Bank, Yaşar Bank, Egebank, Sümerbank’ı sıralayabiliriz. Yurt bank, Bank Kapital, Etibank ve Demirbank batık bankalara eklenmiştir.

Ulusal Bank, İktisat Bankası, Tariş Bank, Bayındır Bank, Kent Bank, EGS Bank, Site Bank, Toprak Bank, Pamukbank, İmar Bankası ve Adabank Türkiye batık bankaların özetini sunar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir