Avast Verileri Kolaylıkla Geri Getiriyor

Yılların markası olan Avast yazılım üzerinde her geçen gün başarılarına başarı katmaya devam ediyor. Şimdi ise Avast Android’ in fabrika ayarlarına döndürmenin faydasını olmadığını iddia ediyor. İkinci el olarak aldığı yirmi adet telefon üzerinde çalışmalar yapan Avast çarpıcı gerçekler ortaya çıkardı. Mantığa göre her telefon satılmadan önce sıfırlanmış ve içerisinde hiçbir verinin kalmaması gerekiyor. Ancak yazılım üzerine deneyler yapıldığında verilerin geri kazanabildiğini söylüyor.

Avast Hangi Verileri Kurtarabiliyor?

Avast

Avast

Avast deney için almış olduğu bu yirmi telefondan kırk bini aşan fotoğrafı geri döndürmeyi başardığını söyleyerek herkesi şaşkına çeviriyor. Fotoğraflar hakkında ise çocuğunun çocuklara ait olduğunu hatta iç çamaşırlı kadın ve erkeklerin olduğunu söylüyor.

Bunların yanında Avast eski Google aramalarını ve e-posta iletilerini ve yazılı mesajlar da kurtarma işlemini de başarılı bir biçimde tamamlamıştır. Hatta telefonların dört tanesinin sahibini rahat bir şekilde belirlemiştir.

Şirketin söylediği bilgilere göre geçmişteki verilerden tamamen kurtulmanın yolu eski verilerin üzerine yeni veriler yazmaları gerekmektedir.

Birçok firmadan bu güvenlik açığına nasıl yorum yapacağı bekleniyor. Avast Android üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor.

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir