Aşırı Terlemenin Sebebi Nedir?

Günümüzde bazı insanların yapıları itibariyle daha fazla terledikleri bilindik bir gerçek. Ancak aşırı terlemenin daha pek çok farklı sebebi mevcuttur. Terleyen kişi tarafından normal olarak görülen bu durum aslında rahatsız edici bir durumdur. Bilimsel ve anatomik araştırmalar ise aşırı terlemenin sebeplerinden birisinin troid bezlerinin aşırı çalışması olduğunu ortaya koymuştur. Sinir sisteminin bozukluğu, stresli ortamlarda vakit geçirmek, böbrek hastalıkları ve psikiyatrik hastalıklar da aşırı terlemenin diğer sebepleri arasında yer almaktadır.

ter

ter

Aşırı terlemenin bir diğer bilindik sebebi ise kanser hastalarının kullandıkları ilaçlardır. Kanser hastalığı çoğu zaman beraberinde aşırı terlemeyi de getirir. Terlemeler konusunda çözüm arayan kişiler vakit kaybetmeden mutlaka doktor kontrolünde tedaviye başlamalıdır. Tedavi olacak kişinin boyu, kilosu, yaşam tarzı incelendikten sonra sağlıklı sonuçlar alınmaya başlanabilir.

Su Banyosu Tedavisi

Terlemek, fiziksel bir sorun gibi gözükse bile sorunun temelinde aslında psikolojik bir sebep de yatabilmektedir. Terlemeler asosyal kişilik bozukluğu olan insanlarda, ruhsal ve fiziksel zarar görmeye yatkın kişiler de daha fazla ortaya çıkar.

ter kokusu

ter kokusu

Aşırı terleme için kendi başınıza bir çözüm yöntemi arıyorsanız su banyosu yöntemini deneyebilirsiniz. Su banyosu sayesinde eklem yerleri, yüz ve el bölgeleri iyi bir şekilde yıkanır. Uygulama doğrudan ter bezlerine etki etmez ancak uzun süreli bir çözüm ortaya koyar. Hormonel sorunlardan dolayı meydana gelen terlemelerde ise yine muhakkak doktora gidilmelidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir