Antideprasanlar İntihara Sebep Olur mu?

Robin Williams’ın şüpheli ölümüyle birlikte ortaya antidepresanların intiharla ilişkisi olup olmadığı gündeme geldi. Antideprasan ve intihar ilişkisi son yıllarda sıklıkla hayatımızda geçmeye başladı.

İlaçların içerisinde yazan intihara neden olabilir sorusu da herkesin kafasını karıştırdı. Doktorun verdiği doz miktarını aşmadığınız sürece kesinlikle bir problem ile karşılaşmazsınız.

intihar

intihar

Antidepresan İntihar İlişkisi

Antidepresan ilaç kullananlar intihara yönelecek diye bir durum yok. İntihar düşüncesi içerisinde bulunan hastalara dozlar iyi ayarlandığı zaman kesinlikle bu tarz bir vaka ile karşılaşılmaz.

İlaç kullanım süresi boyunca düzenli olarak doktor kontrolleri yapılmalı ve ilaçları saatinde almalısınız. Doz aşımı olmadığı zaman herhangi bir problem olmaz.

antidepresan

antidepresan

İlaçla birlikte alkol de alınmaması gerekir. Doktor tüm bunları ağır ilaç kullanan kişilere belirtir. Doz aşımlarında mutlaka doktoru aramalısınız.

Saatleri bir yere yazarak kendinizi programlamayı unutmayın. Düzenli kullanımları bu tarz ilaçların çok olumlu etkilerini kişilere sunar.

Problemlerin asıl tedavisini ettiren ilalar olup, doktor tarafından verilen ilaçlar listesindedir. Eczanelerden kendi bildiğinizce zaten alamazsınız.

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir