Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığının görülme sıklığı ilerleyen yaşla birlikte artıyor. Yoğun olarak 65 ve üstü yaş guruplarında rastlanan Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasında beyin hücreleri ölümünün etkili olduğu bilinsede beyin hücrelerinin neden öldüğü tam olarak bilinmiyor. Ölen beyin hücrelerinin etkisiyle beyinde büzüşme ve küçülme gerçekleşiyor.

alzheimer

alzheimer

Alzheimer hastalarında görülen en sık belirti unutkanlıktır. İlerlemiş yaşlarda bir dereceye kadar unutkanlık normal olarak karşılanır. Ancak Alzheimer hastaları henüz 5 dakika öncesini unutabiliyor, aile bireylerini veya isimlerini hatırlamayabiliyor. Hastalığa maruz kalanlar yolunu kaybedebiliyor ve kendi evlerinin yolunu bulamayabiliyorlar.

Alzheimer Hastaları Spor Yapmalı

Hareketli olmanın Alzheimer hastalığına karşı etkili olduğu biliniyordu. Bu hastalığın tedavi yöntemlerini geliştirmek üzere çalışma ve araştırmalar yapan uzmanlar spor aktivitelerinin çok yararlı olduğunu farkettiler. Spor yapan Alzheimer hastalarında dikkat yoğunluğu artıyor ve zihinsel fonksiyonları hız kazanıyor.

alzheimer hastalığı

alzheimer hastalığı

Sporla birlikte gelen olumlu sonuçların hastalığın tedavi yöntemlerine ışık tuttuğu belirtiliyor. İlaç kullanmadan yapılan bir tedavi yönteminin Alzheimer hastalığına karşı bu düzeyde etkili sonuçlar vermesi çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir