Yaygın Kullanılan Gıda Boyaları Çocuklarda DEHB Nedeni mi?

Gıda üretiminde kullanılan boyar maddeler, aromalı cipsler, hamur işleri, şarküteri etleri ve kahvaltılık tahıllara kadar her şeyin bir bileşenidir. Bu gıdaların çoğu özellikle çocuklara yöneliktir ve bazı insanlar gıda boyalarının dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) yol açtığını düşünüyor. Tartışmaların bir kısmı, gıda boyalarının gıda hazırlamanın gerekli bir parçası olmadığı gerçeğini çevreliyor.

gıda boyası

gıda boyası

Gıda Boyaları için Endişelenmeli miyiz?

Gıda boyaları, bir gıdanın tadına ya da dokusuna mecburi olmayan kimyasal maddelerden oluşurlar. Sıvı, toz veya granül formunda olan suda çözünür yapay boyalar, gıdalardan çıkarılan renklerin işlenerek pişirmek için kullanılabilir hale getirilmesidir. Ayrıca yiyeceklerin görünüşünü daha cazip kılarak değiştirirler.

Bununla birlikte, dünyanın sağlık otoritelerinden FDA, 35 yıllık bilimsel araştırmaları analiz etti ve ‘renk katkılarının DEHB’ye neden olmadığını’ onayladı, ancak zaten sahip olunan bir DEHB sorunu varsa bazı çocuklarda hiperaktiviteyi artırabiliyor.

gıda boyası zararları

gıda boyası zararları

FDA konuyu tekrar tartışmak üzere yakın zamanda tekrar bir araya geldi ve daha fazla araştırma çağrısı yapmasına rağmen, gıda boyaları ile DEHB arasında yeterli kanıt olmadığı sonucuna vardı.

Gıda boyalarının DEHB nedeni olmadığı görülürken, çocuklarda IQ seviyelerinin düşmesine neden olduğu ile ilgili geçerli bir kanıt da yok. Yine de, dünyada kimyasal bazlı boyalardan sebze veya baharat gibi doğal unsurlardan yapılana geçiş yapmak için ciddi bir hareket var. Gıda endüstrisi uzmanları bunun daha pahalı ve daha az istikrarlı olduğunu söylüyor. Çocuklarımız için endişelenmemiz gereken çok şey mevcut, bunun yanında gıda güvenliği için etiketleri biraz daha dikkatli okumak da fayda var.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.