Yalancı Hamilelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gün içerisinde yaşadığınız mide bulantıları, baş dönmesi, uykusuzluk hissi ve göğüslerdeki hassasiyet gibi hamilelik belirtisi olan durumlar gerçekten hamile olduğunuz anlamına gelmiyor olabilir. Pek çok kadının hamile olduğunu zannettiği “yalancı hamilelik” gibi bir durum da söz konusu olabilir.

Yalancı hamilelik kadınların hamile kalmaya çalıştıkları dönemlerde çok fazla yaşanan bir durumdur. Kadınlar kendilerini hamile olmaya şartladıkları ve bu durum için uğraştıkları için kendilerinin hamile olduğunu zannedebilirler. Aslında burada yaşanan durum tamamen bir yanılsamadır.

Adet tarihinin gecikmiş olması da %100 hamile olduğunuz anlamına gelmez. Hamilelik testi yaptığınız zaman hamile olmadığınızı görmeniz bu durumdan dolayı doğal olabilir.

Psikolojik Yanılmalar

Psikolojik bir yanılma durumu olarak uzmanlar tarafından adlandırılan yalancı hamilelik günümüzde pek çok kadının yaşadığı bir durumdur. Kadınlar hamile kalmayı çok fazla istedikleri zaman kendilerini telkin ederek hamile olduklarını zannedebiliyorlar.

Kadınların yalancı hamilelik mi yoksa gerçek bir hamilelik süreci mi yaşayıp yaşamadıklarını öğrenmelerinin en iyi yöntemi doktor kontrollerinin aksatılmadan yapılması olmalıdır. Eczanelerde satılmakta olan doğum kontrolü uygulamaları da size tam bir sonuç vermez. Kontrol sonrasında hamile olduğunuzu görmeniz durumunda dahi hamile olmadığınız ortaya çıkabilir.

Kesin bir hamilelik teşhisinin konulabilmesi için mutlaka profesyonel yöntemler tercih edilmelidir. Uzman doktora muayene olmaya gitmek sağlıklı bir yaşam ve hamilelik süreci geçirmek açısından da önemlidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir