Vitamin Listemiz

Vitamin eksikliği sağlık açısından ölüme bile götürebilecek tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Ama fazla tüketilmeleri de öyle. Mega dozlar,cezbedici multivitaminler, zararsız olduğu düşünülen tüm destek ürünler yerinde kullanıldığında yarar, kullanılmadığında ise zarar olabiliyor. Aslında hepsini yediklerimizle karşılamak en iyi yöntem. Bu yüzden hangi vitamin hangi besinde var sorusuna cevap veren bir liste çok işe yarayabilir.

A vitamini – Karaciğer, süt, peynir, yumurta, kuru kayısı, havuç, tatlı patates, ıspanak, kabak, marul, tere, roka, brokoli, koyu yeşil renk bütün sebzeler.

yumurta

yumurta

D vitamini –  Balıklar (özellikle somon), yumurta sarısı, bazı kültür mantarları. Ama bu vitaminin esas kaynağı güneş ışığı. Bunun için her gün 15 dakika güneş yüzü görmek faydalı.

E vitamini –  Zaytinyağı, ayçiçeği yağı, ayçiçeği, ceviz, badem, kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kivi, mango ve muz gibi meyveler.

zeytinyağı

zeytinyağı

K1 vitamini –  Lahana, ıspanak, brokoli, karnabahar, mısır, patates be bitkisel yağlar.

B1 vitamini –  Tiamin olarak biliniyor. Tam tahıllar, kuru bakliyat, pirinç, kepekli ekmek, buğday, kuru üzüm, bezelye, nohut, karnabahar.

kepekli ekmek

kepekli ekmek

B2 vitamini –  Et, karaciğer, tavuk, yağsız süt, peynir, yumurta sarısı, papatya, ısırgan otu, adaçayı, baklagiller ve tahıllar. Riboflavin olarak biliniyor.

B3 vitamini –  Tavuk, hindi, biftek, tam buğday ekmeği, fasülye, bezelye, patates, süt, kahve, çay ve kuru bakliyatlar.

B5 vitamini –  Karaciğer, böbrek, maya, fındık, mantar, avokado, yoğurt, süt gibi besinler.

yoğurt

yoğurt

B6 vitamini –  Muz, balık, et, fasülye, tavuk ve hindi eti, portakal, süt, ceviz, kepekli ekmek, ıspanak. Vejeteryen olanların ilave olarak B6 vitamini almaları gerekiyor.

balık

balık

Ve en önemli vitaminlerden olan C vitamini ise yeşil biber, mango, brokoli, portakal, mandalina, greyfurt, böğürtlen, muz, pırasa, üzüm suyu, çilek, şalgam, domates gibi besinlerde bulabilirsiniz. Örneğin bir greyfrutta 88 mg. C vitamini var.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir