Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesi günümüzde birçok kişinin en büyük problemleri arasında yer alıyor. Birçok belirtileri bulunmakla beraber en belirgin nedenleri nefes tıkanıklığı, düzensiz solunum ve gündüzleri uyku halidir.

uyku apnesi

uyku apnesi

Düzensiz solunum birçok insanda duruma bağlı olarak uykuya dama, uyanma ve rüya görme sırasında yaşanabilir. Aynı zamanda uyku apneli insanların birçoğunda sık sık tekrarlanan solunum durma problemleri yaşanır. Bu solunum durmaları uyku apneli insanların en belirgin özellikleri arasında yer alır.

Uyku Apnesinin Riskleri

Uyku apneli insanların en önemli belirtilerinden bir diğeri ise gece süresince devam eden ani solunum durmaları ve çok gürültülü horlamalardır. Bu horlamalar birçok kişide görülen horlama problemlerinden farklıdır. Uyku apnesi sorunu yaşayan hastalar el ve kol hareketleriyle rahatsız bir şekilde uyumaya çalışır.

uyku apnesi

uyku apnesi

Gece tam uyuyamayan bu hastalar gün boyunca kendilerini oldukça yorgun ve halsiz hissederler. O nedenle bu hastalardan trafik ve masa başı işlerde verim sağlanması düşük olmakla beraber trafik kazası yapma riskleri de oldukça yüksektir. Başlıca belirtileri sıralanmak gerekirse; Yüksek sesli horlama, gece sık tuvalete gitme, sabahları görülen baş ağrıları, kadınlarda adet düzensizliği ve erkeklerde cinsel isteksizlik gibi belirtiler şeklinde sıralamak mümkündür.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.