Unutulmuş Çocuk Oyunları

Yeni nesil çocukların bahçelere çıkıp da oyunlar kurduklarını, birbirleriyle ne kadar iyi anlaştıklarını gören var mı? Varsa da azdır. Teknoloji çağında olduğumuzdan kaynaklı olsa gerek; zamanın çocukları hep teknolojik aletlerle oynama peşinde… Bilgisayarı ya da tableti olsun, telefonu olsun da gerisi önemli değil. Önceden sokak oyunları oynanırken şimdi bilgisayar oyunları var artık. Ve çocukları saatlerce başında oturtan, kendilerine bağlayan aletler…

Peki unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını hatırlamak ve çocuklarınıza öğretmek istemez misiniz? 🙂

Eski ama Eğlenceli 3 Çocuk Oyunu

  • KÖREBE. Grup olarak oynanan bu oyunda, bir kişi ebe olur ve gözleri bir tülbentle vs. bağlanır. Körebe ismi de buradan gelir zaten. Ebe olan kişi ortaya alınır ve diğer kişiler ondan kaçarlar. Ses çıkartarak, ebeye dokunarak vs. kendilerini bulmasını isterler. Ebe de kendisinden kaçanlardan birini yakalayıp ebelikten kurtulmaya çalışır.
körebe

körebe

  • KULAKTAN KULAĞA. Yine grup olarak oynanan bir oyundur. Bir kişi yanındakinin kulağına bir kelime veya cümle söyler. O da kendi yanındakine söyler. Bu şekilde son kişiye kadar ilerler. Ve son kişi, ne anladıysa onu sesli bir şekilde herkese söyler. Eğer ilk kelime doğru bir şekilde en sona ulaşmışsa, sondaki başa geçer. Yanlışsa da aynı şekilde devam ederler.
  • EVCİLİK. Bu oyunu genelde kızlar oynar. Ama erkekler de dahil olabilir. Çocuklar kendilerine anne-baba-çocuk-doktor-öğretmen gibi sıfatlar vererek, bunlara uygun bir şekilde oyun kurarlar. Yani kendilerini büyük birer birey olarak hayal ederler.
evcilik

evcilik

Çocuklarınızın bu gibi oyunlarla vakit geçirmelerini sağlarsanız, gelişimlerine de katkıda bulunmuş olursunuz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir