Tüketim Olgusunda Kadının Yeri

 İlk çağlardan bu yana oluşturulan tüketim kültürü insanların yarattığı bir kültürdür. Son yıllarda teknolojinin de gelişmei ve hızlanmasıyla bu kültür çok başka bir hal alarak büyüme göstermiştir. Tüketim olgusu zaman geçtikçe ihityaçların karşılanmasından çok sosyal bir statü elde etmek amacıyla gerçekleştirilen bir eylem olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar nasılg giyinmesi gerektiklerinden çok hangi marka giysem sorusuna cevap arıyor. Maalesef ki iyi bir sosyal bir statü elde etmek için yediklerini bile marka seçen bir toplumda yaşıyoruz şu an.

tüketim olgusu

tüketim olgusu

Aslında çok daha ucuzuyla da ihtiyacımızı karşılayabilecekken sırf marka olduğu için gidip aldığımız bir ürünün esiri oluyoruz farkında olmadan. Özellikle maddi durumu yeterli olmasa bile kredi kartını kullanarak bun alışverişleri yapan bireyler de mevcut.

Kadınlar Daha Çok Tüketiyor

 Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki kadınlar ihtiyacı olandan çok daha fazla tüketim yapıyor. Özellikle ayakkabı ve giyim konusunda kadınlar ne olursa olsun sınırsız ve acımasızca bir bütçeye sahip. Özellikle iş dünyasının içinde olan ve internet kullanımı yüksek düzeyde olan kadınlar daha çok alışveriş yapıyor ve sosyal statüye daha çok önem veriyor.

tüketim

tüketim

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.