Tarihin Tozlu Sayfalarından Günümüze Güzellik

Yüzyıllardan beri süregelen bir anlayış olan güzellik kavramı, kişiye göre değişebileceği gibi, nasıl algılandığı da önemlidir. Güzel kelimesinin çağrıştırdığı algı bir kişide böyleyken diğerinde tamamen farklı olabilir. Zaten güzellik göreceli bir kavramdır denilmesinin sebebi de budur.

1929 Dünya Güzeli Feriha Tevfik

1929 Dünya Güzeli Feriha Tevfik

Yüzyıllardan Beri Süregelen Güzellik Çabaları

Çok çok eskilere baktığımızda, hatta tarihin tozlu sayfalarını incelediğimizde, kadınların o kısıtlı imkânlarla bile kendilerince yöntemler geliştirdiklerini, güzel görünmek için adeta birbirleriyle yarıştıklarını söylemek mümkün.

Hülya Darcan 1950

Hülya Darcan 1950

Şimdiki imkânların binde birinin bile o günlerde olmadığını düşünürsek, yinede gerek ciltleri için yaptığı bakımlarla, gerekse gözlerine çektikleri sürmelerle kendilerine ne kadar özen gösterdikleri anlaşılmakta.

Hal böyle olunca da güzellik sırları geçmişten günümüze çığ gibi büyüyerek gelmiş ve kadınların üzerindeki etkisini azaltmadan devam ettirmiştir.

Güzel Görünmek Her Zaman Makyajlı Olmak Demek mi?

Güzel ve bakımlı kadın olmak ile ilgili en önemli yanlış algılamalardan biri de budur. Yani sürekli makyajlı olmak gerektiği inancı. Oysa bu tamamen yanlıştır. Kadının bakımlı olması demek, güzel görünmesi demek, ilk önce sağlıklı görünen bir cilde sahip olması demektir.

Çünkü cildi bir kadının en önemli giysisidir. Gereğinden fazla güneş ışınına maruz kalmış bir ciltte hem fazlaca lekelenmeler olacağı gibi, kuruduğu için ciltte erken kırışma ve deforme bir görüntü oluşur.

2010 Gizem Memiç

2010 Gizem Memiç

Dolayısıyla güzellik sırları dediğimiz maddelerin aslında sağlıklı ve temiz görünmekten ibaret olduğunu bilmekte fayda var.

Zaten sağlıklı bir cildiniz ve pembe yanaklarınız varsa, çok fazla makyaja da ihtiyaç duymayacaksınız. En güzel halinizin doğal haliniz olduğunu fark ettiğiniz andan itibaren bünyesinde birçok katkı maddesini barındıran kozmetik ürünlerinden uzaklaşmaya başlayacaksınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir