Stratejik Aile Terapisi Nedir?

Bireysel nitelikli psikolojik yöntemlerden biraz daha farklı bir yol izleyen stratejik aile terapisi, her ailenin kendi dinamikleri içinde geliştirmiş olduğu dili ve aile bireyleri arasındaki ilişkiler ağını yeniden gözden geçirme olanağı sunan bir yöntemdir. Gerek anne gerekse baba için biçilen toplumsal rollerin ve buna bağlı olarak çocuklarla birlikte örülen iletişim ağının aksak yönlerini bu terapi sayesinde anlama olanağı vardır.

terapi

terapi

 Stratejik Aile Terapisi Faydalı mıdır?

Her ailenin kendine özgü nitelikleri ve kurulu bir düzeni vardır. Aile içindeki her bir bireyin de belirli rol ve davranış kalıpları, zamanla oluşur. Bu durumun farkında olan psikolojik danışmanlar, tedavi uygulayacakları ailenin özelliklerine uygun bir stratejik aile terapisi uygularlar.

aile terapisi

aile terapisi

Farklı ekol ve psikolojik yaklaşımlar ışığında yürütülen stratejik aile terapisinde, aile bireylerinin tutum ve davranışlarını yeniden gözden geçirmesi ve gerekli görülen yerlerde yeni davranış modelleri geliştirmesi için yönlendirmelerde bulunulur. Bu sayede de, aile içinde aslında birbirlerini çok sevdiği halde anlaşma sorunları yaşayan aile fertlerine yeni bakış açıları ve mutlu bir yaşam için alternatif yollar sunulur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir