SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarınızda depolama birimi olarak SSD kullanmak istiyorsanız son dönemlerin popüler depolama birimleri ile ilgili bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Fiyat

Son birkaç senedir devamlı fiyat düşüşü yaşamakta olan sabit disklere göre SSD’lerin fiyatları biraz daha yüksek olabilir. Bu sebeple bütçeniz biraz kısıtlı ise klasik sabit diskleri yani HDD’leri tercih edebilirsiniz. Ucuz SSD’lerin çalışma kapasiteleri ve performansları ciddi bir şekilde düşüktür.

ssd

ssd

Fiziksel Özellikleri

Bilgisayarınız ile yeni alacağınız SSD’nin uyumlu olup olmadığını önceden araştırmalısınız. Yeni SSD’lerin geneli 2,5 boyutlarındadır. Bu tür boyutlara sahip bir SSD’yi masaüstü bilgisayarlarınızda kullanamayabilirsiniz.

Arayüz

SSD’lerin büyük bir kısmı günümüzde 6 Gbps SATA arayüzüne sahiptir. 3 Gbps bulabilirseniz daha uygun maliyetli olacaktır. 3 Gbps ile 6 Gbps arasında seçim yapabilmek için kullandığınız bilgisayarın özelliklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.

ssd hdd

ssd hdd

Cihazınızın Kapasitesi

SSD kullanmak istediğiniz cihazınızın kapasitesine dikkat edin. Çoğu cihazın kendi içerisinde belirli bir SSD kapasitesi mevcuttur. Bu kapasitelerin üzerine çıkarsanız satın alacağınız SSD cihazınızda  tam performanslı olarak çalışmayabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir