Redüktör Nedir?

Otomobillerden sanayiye kadar makinenin olduğu hemen hemen her yerde kullanılan redüktörler aslında dönme hareketini meydana getiren parçalara ve motorlara verilen addır. İçerisinde bulunan dişlilerin birbirine çevirmesi ile çalışan ve ürettiği güç miktarına yada tükettiği elektriğe bağlı olarak vitesli ya da vitessiz olarak kullanılan bir makinedir. Çark, dişli, mil ve mil yatağı gibi çeşitli birimlerden oluşan redüktör aynı zamanda tork’da üretir.

Makinenin ihtiyaç duyduğu enerji miktarına ya da dönme hızına göre redüktör istenildiği takdirde farklı devir – tork oranında çalıştırılabilir. Bu sayede makineden istenilen güç daha kolay ayarlanabilir dişliler yardımıyla. Bu şekilde çalışan redüktörler özellikle sanayi alanında yoğun bir şekilde kullanılır. Metallere şekil verilmesi, öğütülmesi, parçalanması gibi farklı alanlarda kullanılacak redüktörlerin daha güçlü olması gerekir.

Redüktör

Redüktör

Redüktör Çeşitleri

Her alanda en iyi verim sağlamak adına üreticiler redüktör üretimini belirli bir kural ve standartlar içerisinde üretir. Bugün kullanılan redüktör çeşitleri; paralel milli, konik dişli, özel tip redüktörlerdir. Bunların hepsini  http://www.remas.com.tr/reduktorler/ adresinde isteğiniz doğrultusunda özel üretimde yaptırabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir