Nobel Ödülü Tarihinde İlginç Olaylar

Dünyanın en prestiji bilim ve edebiyat ödülü olan Nobel tarihi boyunca ilginç olaylara sebep oldu. İlk kez 1901 yılında verilmeye başlanan ödül aslında bir çeşit dünyadan özür dileme. Dinamiti bulan Alfred Nobel’in anısına veriliyor. 8 milyon kron gibi yüklüce bir para miktarının yanında altın bir madalya kazananlara takdim ediliyor.

tolstoy

tolstoy

Madalyanın ön yüzünde Nobel’in büstü görülüyor. Arkasında ise ödülüne göre farklılıklar gösteren bir yazı var. Fizik, kimya, tıp ve edebiyat ödüllerinin arkasında Latince olarak “İcatlar hayatı ustalıkla güzelleştirir” yazıyor. Barış madalyasının arkasında ise gene Latince olarak “İnsanlığın barış ve kardeşliği için” cümlesi yer alıyor.

İsveç ve Norveç Kararı

Bu arada Nobel Vakfı toplam beş ödülü finanse ediyor ama 1969 yılından beri verilen ekonomi dalındaki ödülü İsveç Merkez Bankası karşılıyor. Barış Ödülü’nün kime verileceğini ise Norveç Barış Komitesi kararlaştırıyor. Alfred Nobel’in bu ödülün kime verileceğine dair kararı neden Norveç’lilere bıraktığı ise bilinmiyor.

hitler

hitler

Nobel tarihinde çok garip adaylıklar da görülmüş. 1939 yılında İsveç aşırı sağcı milletvekili “Ülkeler arasındaki dostluğu teşvik etmek” amacıyla Nobel Barış Ödülü’nün Adolf Hitler’e verilmesini istemiş. Bir edebiyat devi olan Leo Tolstoy’un ömrü ise almaya yetmemiş, çünkü bu ödül hayatta olan yazarlara ve bilim adamlarına veriliyor. 2008 yılında başkan olduktan bir yıl sonra Barış ödülünü alan A.B.D. başkanı Barack Obama’nın kendisi bile “Biraz erken oldu” diyerek şaşkınlığını belli etmiş.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir