Kuru Ciltler

Cildimiz birçok nedenden dolayı kuruyabilir ya da zaten genetik olarak da kuru olabilir. Cilt kuruluğunun en büyük nedeni genetiktir. Bunun yanında sigara tüketimi, kirli hava, tüketilen gıdalar ve yanlış kozmetik ürünleri de cilt kuruluğuna neden olabilir. Cildin kurumaması için aslında beslenme alışkanlığımızı değiştirmek en büyük faydalardan biridir. Cilt kuruluğu maalesef kırışıklıklara ve cildin pullaşarak dökülmesine neden olur. Bu nedenle cilt kuruluğuna karşı önlem almalı ve cildimizi korumamız gerekir. Bunun içinde cildimizin nem dengesini koruyacak besinler almaya özen göstermeliyiz.

cilt kuruması

cilt kuruması

Kuru Ciltli Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Vücudumuzdaki her problemin altında yatan nedenin başlıca etkeni susuzluktur. Cilt kuruluğunda da su eksikliği ilk etkenlerden biridir. Günde en az 2,5 litre su tüketmek cildinizin nem dengesini korur. Aynı zamanda karpuz, greyfurt, çilek, portakal, ananas ve çilek tüketmekte cildinize nem sağlayacaktır. İçeriğinde E, C ve B vitaminini bulunduran domates, antioksidan özelliği sayesinde cildinize iyi gelir. Aynı zamanda cildin yenilenmesi için ihtiyaç duyulan E Vitaminini de fındık, fıstık ve ceviz gibi gıdalardan alarak kendimizi iyi hissedebiliriz.

cilt kuruluğu nedir

cilt kuruluğu nedir

Balık ve deniz ürünleri tüketmek içeriğindeki omega-3 nedeniyle çok önemlidir. Omega-3 eksikliğinde ciltte siyah noktalar çıkar, bu nedenle haftada en az 1 kere balık tüketmek gerekmektedir. Günde en az 1 fincan yeşil çay içmeniz cilde nem kazandıracaktır. Günlük protein tüketiminize de dikkat etmelisiniz. Cildin esnek yapısını bozan şeker oranı yüksek gıdalardan, tuzdan ve alkolden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Aynı zamanda aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler, kızartma ve fast-food ürünlerin tüketimini de azaltmalısınız. Unutmayın; vücuda alınan her gıda mutlaka dış görüntümüze sirayet eder. Beslenmenize biraz dikkat ederek cilt kuruluğundan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.