Kolik Nedir?

Yeni doğan bebekler ilerleyen haftalarda panik yaratacak halde ve sıkça ağlayabilirler. Bu durum ebeveynleri endişelendiyor ve bebeğin ağlamasına sebep olan nedeni bilmek istiyorlar. Bebeğin hiç bir neden yokken ağlamasına kolik deniyor.

bebek

bebek

Bazı bebekler akşama doğru aniden huysuzlanmaya ve ağlamaya başlar. Bebeğin dizlerini karnınına doğru çekip, ellerini sıktığı ve yüzünün kızardığı bu şiddetli ağlama haftanın çoğu günü ve aynı günlerde tekrarlanabilir. Kolik bir hastalık değildir ve bir hastalıktan dolayı gerçekleşmez. Yapılan araştırmalara göre doğan her 5 çocuktan 1’inde kolik görülüyor.

Kolik Nasıl Giderilir?

Koliğin tıbbi bir tedavisi bulunmuyor. Ama bebeğinize yardımcı olacak ve kendini daha rahat hissettirecek bazı yöntemler mevcut.

kolik

kolik

Öncelikle ebeveyn olarak sizi endişelendiren bu durumda sakin olmaya çalışın çünkü bebeğinizle ilgilenmeniz gerekiyor. Öncelikle bebeğinizin rahat ve karnının tok olmasına dikkat edin. Onu kucağınıza alın ve sırtını ovalayarak sakinleştirmeye çalışın. 10 dakika boyunca ağlamaya devam ediyorsa bebeği yüz üstü yatırın. Bebeğin karnına sıcak havlu katabilir ve masaj yapabilirsiniz. İlgi duyduğu bazı oyuncaklar ile dikkatini çekmeye çalışabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir