Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik dünya ve Türkiye mutfağında en çok kullanılan baharatların başında gelir. Aromatik kokusu ile çokça tercihe dilen bu baharatın sağlığa faydaları da oldukça fazladır. Demir, magnezyum, potasyum, selenyum ve kalsiyum içerir. Ayrıca vitaminlerden A, B-kompleks, Beta Karoten, C, E ve K vitamini açısından zengindir ve folik-asit de içerir.

kekiğin faydaları

kekiğin faydaları

Kanserle Savaşır, Kan Hücrelerini Korur

Tansiyonu sağlıklı olan seviyede tutması sebebiyle yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanılır. Sindirim rahatsızlıkları ve kolon kanserinden koruyucu etkisi vardır. Meme kanseri hücrelerinin yayılma hızını düşürür. Cilt hastalıklarında etkilidir. Ciltte rahatsızlığa neden olan bakterileri yok eder. Solunum yolu ile ilgili yaşanan astım, bronşit gibi hastalıklarda etkilidir.

kekik

kekik

Etkili bir anti-oksidan olması sebebiyle kalp hastalıklarında önleyici etkisi söz konusudur. İçerdiği mineraller sayesinde kan akış hızını attırır, kan hücrelerini korur, kan hücreleri hasar görmüşse tamirine yardımcı olur. Beta-Karoten ve A vitamini içeriği sayesinde akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Sinir sistemine yaptığı olumlu katkı hem yaşanılan stresi azaltır hem de uyku sorununun ortadan kalmasına yardımcı olur. Demir içeriği sayesinde günde alınan yaklaşık 3 gram kekik yetişkin bir insanın günlük demir ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayabilir.

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir