Hoşlanmayı Etkileyen Beş Temel Unsur

Hoşlanma hepimizin yaşamını güzelleştiren bir duygudur. En basit ifadesiyle karşısındakinden etkilenme anlamına gelir.

Hoşlanma aslında yaşamımızda olumlu ve pozitif bir duygudur. Hem bizim hoşlanmamız, hem bizden hoşlanılması hayatımızı anlamlı kılar ama bu duyguyu da etkileyen öğeler vardır. Gelin bunlara göz atalım.

Mesafe

Uzaktan herhangi birine hoşlanma duygusu hissetmek olası değildir. O yüzden mesafeler yaklaştıkça insanların birbirinden hoşlanması çok daha mümkündür. Mesafeler uzadıkça eğer iletişimin bir temeli yoksa hoşlanma durumu çok olası değildir.

mesafeler

mesafeler

Kişinin Fiziksel Özelikleri

Her ne kadar ben kişinin beynine bakarım, dış görünüşüne değil desek de aslında durum tam böyle değildir. Her yaşta dış görünüş aksini bile iddia etsek önemli bir faktördür. Gözler, eller, dudaklar hoşlanmayı etkiler.

fiziksel özellikler

fiziksel özellikler

Birbirine Benzeme

Karşılıklı olarak ne kadar ortak payda varsa beğenme de o kadar yükselir. Örneğin aynı müziği sevme, aynı hobilerinin olması beğenme katsayılarını artırır,  zira ortak bir dil kurulmuştur.

birbirine benzemek

birbirine benzemek

Karşılıklı Hoşlanma

Ve karşılıklı hoşlanma bunun bir matematiksel açıklaması yoktur. Sebepsiz o anki haleti ruhuyenizle hoşlanırsınız o kadar.

karşılıklı hoşlanmak

karşılıklı hoşlanmak

Hediye

Karşılıklı olarak birbirine yapılan jestler de son derece önemlidir. Alınan bir kitap, özenle toplanmış papatyalar, ansızın atılan bir mesaj hoşlanmayı etkileyen unsurlardır.  Hem kim sürprizleri sevmez ki?

hediye

hediye

 

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir