Hamilelikte Uyku Düzenini Sağlama Yöntemleri

Hamilelik döneminde uyku problemleri ile sık karşılaşılır. Gebelik döneminde karın büyüdükçe uyku düzeni de bozulur. Bebek tekmelemeye başladıkça uyku problemleri daha çok artar. Uyku sorunları genellikle hamileliğin 4. ayından itibaren başlar. Sırt ağrıları, nefes problemlerinin etkisiyle uykuda düzensizlikler görülür.

hamilelikte uyku

hamilelikte uyku

Hamilelik Döneminde Uykunuzu Düzene Koyacak Yöntemler

Hamilelik döneminde uyku yastığı edinmelisiniz. Uyku yastığı size destek olur ve rahat şekilde uyursunuz. Uyku yastığını bebek doğduktan sonra emzirme yastığı olarak da kullanabilirsiniz. Rahatlatıcı banyo, müzik, kitap okumak sizleri rahatlatır. Bedensel yorgunluğunuzun gitmesi için belirli saatlerde yatakta olmalısınız.

Gebeliğin ileri döneminde ani sıcak basmaları ile karşı karşıya kalan anne adayları, uyumadan önce doğru pijamayı seçmeliler.

gebelikte uyku

gebelikte uyku

Pamuklu ve doğal kumaşlardan olan pijamaları seçerseniz, terlemez ve rahat uyursunuz. Yatmadan önce kendinize zaman ayırın ve düzenli nefes alıp vererek kendinizi rahatlatın. Düşüncelerden ise uzak durun.

Gün içinde içilen su miktarı çok önemli olup, sıvı alımınızı da artırmalısınız. Su içtiğiniz zaman vücutta ödem oluşmaz ve ağrı da görülmez. Baharatlı yiyeceklerden özellikle akşamları uzak durmalısınız. Acılı yiyecekler ise mide ekşimesine neden olur. Yatmadan önce yedikleriniz hafif ve doğal olmalı. Hamilelikte sindirim sistemi yavaşladığı için hafif şeyler yemeye özen gösterin. Yatmadan iki saat önce sıvı tüketimini bırakın. Sıvı tüketimini gündüzleri içmeye çalışmalısınız. Gece içtiğiniz zaman uykunuz devamlı bölünür.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir