Gotik Mimari ile Doğanın Birleşimi: Polonya

Polonya batısında Almanya, doğusunda Litvanya, Rusya, Ukrayna, güneyinde, Slovakya ve kuzeyinde Baltık Denizi bulunan bir orta Avrupa ülkesidir. Başkenti Varşova olan ülkenin resmi dili Lehçedir. Avrupa kıtasında bulunan Polonya sosyal ve ekonomik şartları çok iyi olmayan fakat her geçen gün yaşam kalitesinin arttığı bir ülkedir Para birimi Zloty olan Polonya’da yaşayan insanların çoğunluğu dini inancı Hristiyanlıktır.

Avrupa’da kömür üreticisi ülkeler arasında 3. Sırada olan Polonya, ekonomik olarak sanayi ve enerji sektörü yoğunluktadır. Orman ürünleri, uçak, otomobil ve gemi yapımı gibi ürünler yaparak katkı sağladığı ekonomisi hızla gelişen ülkelerden birisi olmasının nedenidir.

İklim

İklim olarak bol yağışlı olan bir ülkedir, yazları bolca yağış alan Polonya kış aylarını kar yağışlarıyla karşı karşıyadır. Polonya’da yaz turizmi oldukça gelişmiştir. Bu durumun en büyük sebeplerinden birisi Baltık Denizine kıyısı olan bir ülke olmasıdır. Gidecek kişilerin ilkbahar mevsiminde gitmesini tavsiye ediyoruz.
Sadece iklim şartları değil ilkbahar mevsiminde bolca festivalin olması sayesinde eğlenceli günler geçirmek mümkündür. Kış aylarında herkes erken saate evlerine gitmekte ve sokakları sessiz ve sakindir.

Festivaller

Polonya’nın en önemli özelliği festivalleriyle renkli ve olağanüstü eğlenceleri olmasıdır. Festivallerin çoğunluğu yaz aylarında olmaktadır. Yazın tadını sanat ile geçirmek isteyenlere ömürlerinde bir kere de olsa yaz tatillerini bu Polonya’daki festivaller eşliğinde geçirmesini tavsiye ediyoruz. Kronolojik sırasıyla yaz festivalleri; Orange Festival, Off Festival, Heinken Opener Festival, Audioriver Sahil Festivali, Coke Festival, Warsaw Summer ve Run or Death. Festival takvimi genellikle haziran ayı ile başlayıp ağustos ayında bitmektedir.

Gezilecek Yerler

Tarihsel açıdan sürekli komşuları tarafından saldırılar altında kalan ve kendini savunmak zorunda kalan Polonya, kültürel olarak sürekli diğer topluluklarla etkileşim halinde kalmıştır. Bu durum sayesinde birçok farklı mimari yapıya ve tarihi yere sahiptir. Aynı zamanda coğrafi konumu sayesinde birçok doğa harikası destinasyonu da bulunmaktadır.

Malbork Kalesi

Dünya’nın en büyük kalelerinden birisi olan Malbork Kalesi Polonya’daki en büyük Gotik kompleks yapılarından birisidir. Bu gizemli ve görkemli Cermen Kalesi Toruń’dan bir günlük uzaklıktadır.

Gdańsk

Geçmişini unutmadan geleceğe güvenle bakan Gdańsk şehrinin bazı kısımları bir peri masalı hissi verir ve modern bir liman şehridir, geçmişini unutmadan geleceğe güvenle bakan modern bir liman şehridir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir