Gebelik Sırasında Kaçınılacak 6 Cilt Bakımı Maddesi

Gebelik beslenmesine dikkat ediyorsunuz muhtemelen, peki cilt bakım ürünlerindeki hangi içerikleri bırakmanız gerektiğinin farkında mısınız? Çoğu doktor, hastaları bu ilaçları kullanıyorlarsa gebe kalmamaları konusunda uyarıyor. Fakat gebeyseniz derhal bu bileşikleri almayı bırakın.

  • Retinoidler: Sivilce ilaçları ve anti-aging bakım ürünlerinde bulunan Retin-A ve Accutane’dir. Bileşen etiketlerinde, retinoik asit, retinil palmitat, retinaldehit, adapalen, tretinoin, tazaroten ve isotretinoin olarak listelenebilir.
  • Tetrasiklin: Tetrasiklinler gebelik sırasında kaçınılması gereken antibiyotiklerdir. Akne ve Lyme hastalığı gibi çok çeşitli problemleri tedavi etmek için kullanılırlar. İlaçlara doksisiklin ve minosiklin dâhildir.
  • Hidrokinon: Kloazma ve melasma gibi durumların tedavisinde kullanılan cilt hafifletici bir ajandır. Hamilelik öncesinde hidrokinon kullanıyor olsanız da bebeğiniz doğana dek uzak durmanız gerekir.
gebelikte cilt bakımı

gebelikte cilt bakımı

  • Formaldehit: Kanserojen olan madde, saç düzleştirme tedavileri, oje ve tırnak tutkalı gibi kişisel bakım ürünlerinde hala yaygın olarak bulunur. Formülde, formaldehit, kuaterniyum 15, hidantoin, imidazolidinil üre, diazolidinil üre, sodyum hidroksimetilglisinat, nitropropan, bromopol ve dimetil bulunur.
  • Amonyak: Birçok saç boyası formülünde bulunur. Saç boyasının gebelik sırasında kullanılıp kullanılmadığına ilişkin tartışmalar olsa da birçok formülün amonyak gibi cilt ve akciğerleri tahriş edebilecek kimyasallar içerdiğini unutmayın.
  • Tolüen: Bileşen etiketinde metilbenzen, toluol veya antisal bulunan herhangi bir tırnak cilasından kaçının. Çoğu tırnak cilası, şüpheli bir kanserojen olan tolueni, ftalatları ve formaldehiti içerir. Birlikte “toksik üçlü” olarak bilinirler ve özellikle hamilelik sırasında kaçınılması gereken toksinlerin güçlü bir kombinasyonunu oluştururlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir