Evlerde İşyerlerinde Su Kaçağı Sorunu

Güncel hayatta çoğu kez kendimizde veya karşımızda ki birisinde ortaya çıkan bu soruna kulaklarımız aşinadır. Merdiven boşluklarında, gittiğimiz herhangi bir işyerinde veya evimizde ara ara rastladığımız duvarda ki kabarmalar su kaçağı varlığına işaret eder. Görüntüsü ile olduğu kadar zaman içinde küf mantarları için uygun zemin oluşturması ile sağlığımızı tehdit edecek kadar önemlidir.

Eğer gerektiğinde ilgilenilmemiş ve kendi haline bırakılmışsa zaman içinde duvarın boyasını, hatta çimentosunu dökerek zarar verebilir. Eğer bu evde ise sürekli yere dökülenleri temizlemek zorunda kalabilirsiniz. Ne kadar sıklıkla temizlerseniz temizleyin yine de orası kirli olacaktır. Zamanında alınacak bu önlemler sizi bu işten kurtaracaktır.

Su Kaçağı

Su Kaçağı

Su Kaçağında Ne Yapmalıyız?

Su kaçağının oluşmasını önlemek ilk yapılacaktır. Eğer evinize yeni yerleşmeyi düşünüyorsanız ilk olarak tesisat kontrolü yaptırmalısınız. Bu sizi sonradan oluşacak sıkıntılarınızı önler. Tesisatta ki bir bağlanma sorunu veya tesisatın eski olmasından kaynaklı yaşanabilecek kırık ve çatlaklar siz eve taşınmadan bulunacağı için sonradan yaşayacağınız tamir ve temizlik derdinden kurtaracaktır.

Diğer bir nokta gider kullanımında dikkatli olmanızdır. Her şeyin dikkatsizce gidere atılması çöp kutusu gibi davranılması boruların ömrünü azaltır. Tabii burada sizin ne kadar dikkatli davrandığınız kadar apartmanda yaşayanlarında dikkati önemlidir. Ortak kullanım olan su giderlerinde yaşanan bir sorun bütün herkesi etkiler. Bazen bir kaçağın sebebini üst katlarda görürken sonucu alt kattakiler yaşar. Bu tarz durumlarda yapılacak olan kırmadan su kaçağını tespit eden profesyonel bir firma ile görüşmektir.

Artık kırıp dökmeden çalışarak evi temiz bırakan bu firmalar dinlemeye dayalı olarak su kaçağı tespiti yapabiliyor. Ses duyma hassasiyeti yüksek bu cihazlarda su kaçağının olduğu yer dinlemeyle bulunmaya çalışıyor. Normalde duyulma imkânı olmayan duvar içinde ki bu ses hassas cihaz sayesinde yeri bulunarak tespit ediliyor. Bu cihazların bazılarında bulunan ek termal kamera sayesinde su kaçağının yeri kesinleştiriliyor. Termal kamerada suyun yeri kırmızı olarak belli olmaktadır. Böylece kırmaya gerek kalmadan su kaçağının yeri tespit edilmiş olur. Eski tesisatlar da genelde kaçak birden fazla olabilir. Mutlaka bunun da kontrolü yapılmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir