Diyet Yaparken İştahınızı Kapatma Yolları

Diyet yapmak isteyenlerin çoğunlukla şikayetçi olduğu durum iştahlarına hakim olamamalarıdır. İştahınıza hakim olmak istiyorsanız yeme isteğinin beyinde başladığını unutmayın. Gün içerisinde sık ama az yemek alışkanlığı elde edin. Öğün atladığınız zaman daha çok açlık hisseder ve daha çok yersiniz. Posa içerikli gıdaları sofranızdan eksik etmezseniz daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz.

diyet yapmak

diyet yapmak

İştahı Nasıl Kapatabilirsiniz?

Diyet yaparken her gün aynı yemek öneren diyet listelerinden kaçının. Düzenli olarak aynı yemeği yediğiniz zaman tat alma duyunuz yok olur ve kendinizi sürekli aç hissedersiniz. Öğünlerinize farklı baharatlar ve sebzeler eklemeyi unutmayın. Bol su içmeyi ise alışkanlık haline getirmelisiniz. Beden susuz kaldığı zaman beyne açlık sinyalleri gönderir. Su içmek diyet yaparken toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştıracağı gibi kabızlığı da engeller.

Yediğiniz yemekleri çok iyi çiğnedikten sonra yutun. İyi çiğnediğiniz zaman beyin doyduğunu sanacağı için tat alma duyunuz da tatmin olur. Çok aşırı yemek yediğiniz zaman sindirim sorunları da ortaya çıkar. İyice çiğnediğiniz zaman ise daha çabuk doyarsınız. Egzersiz yapmayı ise alışkanlık haline getirin ve haftanın beş günü günde bir saat açık havada yürüyün. Evinizde ise ağırlık çalışmaları yapabilirsiniz. Spor yapmak beyni uyarır ve mutluluk hormonu salgılar. Tatlı krizleri geldiği zaman ise kuru meyve tüketebilir ya da bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir